96947642

Neįprastas metodas siekti savo tikslų

   Kuomet prieš penkis metus Marina Valiukonienė kartu su vyru persikėlė gyventi į Lietuvą, ji net nemokėjo kalbos. Gimtojoje Baltarusijoje užėmusi aukštas pareigas, moteris atsidūrė karjeros krizėje. „Supratau, kad tokio darbo, kokio norėčiau, negausiu, todėl turiu kurti verslą“, – sako M. Valiukonienė. Šiuo tikslu ji ir pradėjo taikyti sau „Mastermind“ metodą. Šiandien ji Lietuvoje įkūrusi nuotolinę moderatorių mokyklą ir paruošusi apie 400 šio metodo moderatorių. 

– Marina, pasakokite, kas gi yra tas „Mastermind“ metodas? – 

     Apie „Mastermind“ metodą savo knygoje „Mąstyk ir būk turtingas“ (angl. „Think and Grow Rich“, 1937). pirmasis ėmė kalbėti rašytojas, žurnalistas Napoleonas Hillas. Jis daug bendravo su tuo metu garsiais, daug pasiekusiais žmonėmis, tokiais kaip: Henry Fordas, Theodore‘as Rooseveltas, Williamas Wrigley Jr. ir kt. Jis suprato, kad visus tuos sėkmingus žmones sieja – bendruomenės. Visi jie priklauso kažkokiam uždaram verslininkų ratui ar tam tikram bendraminčių klubui. Nuolatos eina į susitikimus, kurių metu aptarinėja savo tikslus, planus, padeda vieni kitiems generuoti idėjas, dalijasi kontaktais. N. Hillui parūpo, ką gi jie ten daro… Pradėjęs verslininkus kalbinti, išsaiškino, kad tie susitikimai turi labai griežtą sistemą, ir ją nuosekliai aprašė. Taigi, paprastai tariant, „Mastermind“ yra reguliarūs grupės žmonių susitikimai, kurių metu jie vieni kitiems padeda siekti kiekvieno asmeniškai užsibrėžtų tikslų. Visa tai vyksta tam tikru būdu: jie susitinka, pasidalija savo planais, tuomet per kitus susitikimus pasakoja, kaip praėjo savaitė, kokius žingsnius padarė nuo praėjusio susitikimo, kur užstrigo. Žodžiu, duoda tarsi tokią ataskaitą. 

 

        Kiekvienas išgirsta save, išgirsta kitus. Kiekvienas grupės dalyvis turi galimybę paklausti komandos patarimų, ypač, kai jaučiasi kurioje nors vietoje tarsi užstrigęs. Visa komanda apie tai mąsto ir kalba, dalijasi patirtimi, kontaktais, pataria – iš šono matosi daug geriau nei mums patiems. Tada žmogus padėkoja grupei ir priima sprendimą, įsipareigoja kažką iš pateiktų pasiūlymų įgyvendinti iki sekančio susitikimo. Taip žmonės vieni kitiems padeda peržengti baimes, padaryti kažką naujo, ko iki tol nedarė, kad pasiekti tą rezultatą, kurio anksčiau neturėjo. Grupės kartu bendrauja nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Rusijoje ši metodika naudojama labai plačiai – beveik kiekviena bendruomenė, draugija ar klubas ją naudoja savo susitikimuose. 

Marina-Mastermind-moderatorių kursas

– Kaip manote, kodėl šis metodas toks veiksmingas? –   

         „Mastermind“ susitikimai turi griežtą struktūrą ir sistemą , tai nėra tik pokalbiai prie kavos. Tai yra struktūriškas darbas link savo tikslų. Atėję į susitikimą, dalyviai yra atsakingi prieš grupę ir prieš save, daroma retrospektyva (apžvalga): kaip praėjo mano savaitė? Kiekvienas dalyvis pasidalija iššūkiais ar problemomis, kurios trukdo judėti tikslo link. Kartais tam, kad judėtume savo tikslų link reikia padaryti drastiškų veiksmų, žingsnių ar sprendimų, o tai daroma su komandos palaikymu, paskatinimu ar net pastūmėjimu. Tuomet sekantis etapas – įsipareigojimai. Jie reikalingi, kad dalyviai „nenusimuilintų“ ir įgyvendintų savo veiksmus. Yra daugiau nei 10 „Mastermind“ scenarijų, kaip gali vykti susitikimai. Standartinis susitikimas vyksta per 3 ratus (retrospektyva-užklausa-įsipareigojimai). 

        Kitas dalykas, kuomet aplink tave bendraminčiai, nereikia gaišti laiko informacijos, žinių paieškomis, tuo pasidalija kiti grupės nariai. Jie taip pat pasidalija savo patirtimi – sėkmėmis ir nesėkmėmis. Gali pasimokyti iš kitų žmonių klaidų. Apskritai, žmonės yra linkę dalytis. Tik dažnai, jei puolame patarinėti neklausiami, tai niekas mūsų neklauso ir dar pyksta. O štai, jei kitas paklausia, papasakoja, kad kažko neišsprendžia, vadinasi, nuomonių, patarimų jam reikia. Taip laimi visi. Tas, kuriam nesiseka, gauna palaikymą ir galimų problemų sprendimų variantų, o tie, kurie pasidalijo, jaučiasi nuostabiai, nes kažkas išgirdo juos ir įvertino jų patirtį. Dargi, nereikėtų užmiršti to, kad mes, žmonės, turime įgimtą poreikį priklausyti bendruomenei. Kad pažinotų, klausytųsi, ką kalbame, vertintų, pastebėtų, priimtų. Jei „Mastermind“ susitikimų moderatorius dirba teisingai, tai visi grupės nariai jaučiasi besąlygiškai priimti. Niekas jų nevertina, neteisia. Žmonės atsiveria ir jaučiasi saugūs. Jaučia, kad gali būti savimi, jiems nereikia apsimetinėti, gali kalbėti apie tai, kas jiems yra svarbu, kas jiems skauda, o jį supančių žmonių tikslas yra vieni kitiems padėti. 

Marina

– Marina, skamba panašiai lyg grįžtume į laikus, kuomet žmonės gyvendavo šeimomis, giminėmis, aktyviai dalyvaudavo bendruomeninėje veikloje? – 

 

        Taip. Visiškai teisingai. Kapitalizmo atneštas individualizmas, kartu atnešė ir daugybę psichologinių bei fizinių negalavimų. Anksčiau moterys vakarais rinkdavosi, siūdavo, darydavo kitus darbus, dainuodavo, dalindavosi patirtimi. Vyrai savo ratus turėdavo, kitus darbus dirbdavo kartu. Nuoširdžiai bendraudavo ir pokalbiai buvo kitokie – tikresni, gilesni. Su ašaromis ir pajautimu, kad visi tave myli ir priima. Dabar dažnai ateiname į svečius ir, užuot mezgę tikrą ryšį, bandome pasirodyti geresni, sėkmingesni vieni už kitus. Užsidedame kaukes, imame žaistis žaidimus ir jaučiamės dar vienišesni negu būdami vieni savo namuose. 

– „WoW University“ Ateities įgūdžių kurse kalbėsite apie šį metodą. Tiesa, tam, kad pilnai išmoktume juo vadovautis, turbūt reikia gilesnių žinių?.. Kokia pagrindinė žinutė, kurią šioje paskaitoje norite perduoti? – Mano tikslas – įkvėpti moteris veikti ir parodyti, kaip tai padaryti praktiškai. Labai gerai žinoti pagrindinius „Mastermind“ principus, juos nesunku išmokti, tačiau lygiai taip pat svarbu suprasti, kokią galią turi priklausymas bendruomenei. Turėdamos draugių, bendraminčių ratą (pavyzdžiui, kaip „WoW University“ Gamma klubas), lengviau, džiugiau ir greičiau pasieksime savo tikslus. 

 

          Nuoroda į straipsnį: https://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/psichologija/2021/09/23/news/atskleide-neiprasta-metoda-kuriuo-naudojosi-pasaulio-turtingiausieji-siekdami-savo-tikslu-20848139

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *